Příběh společnosti Krka započal v roce 1954, kdy ve městě Novo mesto ve Slovinsku založil Boris Andrijanič Farmaceutickou laboratoř Krka.

Díky stabilnímu růstu tržeb, investicím, mnoha vývojovým projektům a dobrým obchodním výsledkům jsme se stali jednou z předních generických farmaceutických společností na světě.

FARMACEUTICKÁ VÝROBA ZAČÍNÁ VE DVOU MALÝCH LABORATOŘÍCH

Farmaceutická laboratoř Krka Novo mesto byla založena 23. dubna 1954. Na podzim téhož roku byla zahájena pravidelná výroba ve dvou malých laboratořích a ve výrobním a balicím zařízení v centru města Novo mesto. Již o pět let později se společnost Krka řadila mezi pět největších farmaceutických společnosti v bývalé Jugoslávii. V šedesátých letech se výroba přesunula do lokality Ločna v Novo mesto. Změna strategie, tj. nahrazení licencovaných produktů vlastními inovativními generickými léky, určila směr podnikání společnosti Krka v nadcházejících desetiletích.

1954–1984

Slide image
1954
Z iniciativy Borise Andrijaniče, ředitele oblastní lékárny v Novo město, byla 23. dubna založena Farmaceutická laboratoř Krka v Novo mesto. V roce 1956 se laboratoř přejmenovala na Tovarna zdravil Krka.
Slide image
1959
Krka podává první patentovou přihlášku na svůj antidiabetický přípravek Tolbusal.
Slide image
1962
V Ločně v Novo mesto byl postaven nový výrobní závod s laboratořemi. Naše farmaceutické a jiné výrobky byly uvedeny na zahraniční trhy.
Slide image
1973, 1974
Pod správu společnosti Krka se dostávají lázně Dolenjske Toplice a o rok později i Šmarješke Toplice a ve společnosti začíná rozvoj lázeňství.
Slide image
1975
Americký Úřad pro potraviny a léky (FDA) schvaluje výrobu prvních antibiotik společnosti Krka.
Slide image
1981
Vypracovali jsme dokumentaci pro schválení našeho prvního generického léku obsahujícího nifedipin, abychom naplnili naše strategické rozhodnutí nahrazovat licencované přípravky vlastními inovativními generickými léky.

NAŠE MEZINÁRODNÍ PŮSOBENÍ SE ROZŠIŘUJE

Rozšířili jsme naši marketingovou síť, založili první dceřiné společnosti a zastoupení v zahraničí a zvýšili vertikálně integrovanou výrobu. V reakci na společenské a politické změny jsme se začali zaměřovat na západoevropské trhy. V polovině 90. let se více než 70 % našich výrobků vyváželo. Společnost Krka se stala globálním hráčem s více než 4 500 zaměstnanci, novými výrobními závody ve Slovinsku, Polsku a Ruské federaci a 28 dceřinými společnostmi a zastoupeními v zahraničí.

1985–2004

Slide image
1985
Rada zaměstnanců jmenuje novým předsedou představenstva Miloše Kovačiče.
Slide image
1988
Společnost Krka získala registraci pro Enap, antihypertenzní přípravek, který se stal evropským standardem a byl po mnoho desetiletí vlajkovou lodí společnosti Krka.
Slide image
1989
Omeprazol znamenal novou éru v léčbě onemocnění souvisejících se zvýšenou sekrecí žaludeční kyseliny. Společnost Krka byla jednou z prvních farmaceutických společností, která novou molekulu zpřístupnila lékařům.
Slide image
1989, 1990
Byli jsme držiteli rozhodnutí o registraci pro více než 100 přípravků ve více než 250 lékových formách.
Slide image
1995
Bylo otevřeno naše první zařízení pro vývoj a kontrolu kvality, což znamenalo rozhodující posun směrem k vývoji našich vlastních generických léčiv.
Slide image
1996
Uvedli jsme na trh Holetar, náš první lék na snížení hladiny cholesterolu. Podporovali jsme a nadále podporujeme používání mezinárodních doporučení pro léčbu zvýšené hladiny cholesterolu.
Slide image
1996, 1997
Krka, tovarna zdravil, d. d., Novo mesto se stává největší veřejnou akciovou společností ve Slovinsku s více než 90 000 akcionářů. Akcie společnosti Krka jsou kotovány na lublaňské burze.
Slide image
2001
V Polsku bylo otevřeno nové výrobní a distribuční centrum, které bylo prvním závodem společnosti Krka mimo Slovinsko.
Slide image
2001
Získali jsme regulační povolení pro losartan, naši první látku ze skupiny léků známých jako sartany. Následovaly další sartany, například valsartan a telmisartan. Sartany a jejich kombinace s jinými látkami snižujícími krevní tlak jsou jednou z klíčových skupin léků na snížení krevního tlaku.
Slide image
2002
Otevřeli jsme závod Notol v našem hlavním výrobním závodě v Ločně v Novo mesto. Závod byl v té době největším investičním projektem, který přinesl výrazné zvýšení výrobní kapacity.
Slide image
2003
V Ruské federaci byl otevřen nejmodernější závod na výrobu pevných lékových forem Krka-Rus.

ZAJIŠTĚNÍ ČELNÍ POZICE MEZI PŘEDNÍMI GENERICKÝMI FARMACEUTICKÝMI SPOLEČNOSTMI

Krka je jedním z předních světových farmaceutických výrobců generik, zaměřuje se na generické přípravky na lékařský předpis a uvádí je na trh pod svými vlastními značkami. Díky soustavným investicím do výzkumu a vývoje vyrábí nové přípravky, které tvoří více než jednu třetinu celkových tržeb společnosti. Od roku 2013 pracuje bezmála polovina zaměstnanců společnosti Krka v 45 pobočkách a zastupitelských společnostech v zahraničí organizovaných do šesti prodejních regionů. Naše přípravky jsou k dostání na 70 trzích, od Lisabonu po Vladivostok.

2005–současnost

Slide image
2005
Řízení společnosti Krka se ujímá třetí předseda představenstva a generální ředitel Jože Colarič.
Slide image
2005
Spouští se poloprovozní výroba v závodě Farma společnosti Krka ve městě Jastrebarsko v Chorvatsku. Pravidelná výroba je zahájena o rok později.
Slide image
2007
Ve výrobním závodě v Ločně se otevírá závod Sinteza 4 na výrobu aktivních farmaceutických složek (API), který výrazně posiluje vertikálně integrovaný výrobní model společnosti.
Slide image
2007
Spojením s německou společností TAD Pharma jsme vstoupili na největší trh v regionu Západní Evropa.
Slide image
2010
Prodej výrobků a služeb přesáhl 1 miliardu EUR, což znamená, že jsme dosáhli klíčového milníku v prodeji.
Slide image
2010
Představili jsme 40. ročník Cen Krka a obdrželi státní vyznamenání Zlatý řád za zásluhy.
Slide image
2012
V dubnu se poprvé konala naše kampaň společenské odpovědnosti Týden charity a dobrovolnické práce.
Slide image
2013
Byl představen náš první onkologický lék Meaxin (imatinib), který znamenal vstup společnosti do jedné z nejrychleji rostoucích terapeutických oblastí.
Slide image
2015
Byla zahájena výroba v závodě Notol 2, největším investičním projektu společnosti Krka, který nám zajišťuje výrobní kapacitu 5 miliard hotových výrobků ročně.
Slide image
2015
Závod Sinteza 1, který byl otevřen ve slovinském Kršku, zvýšil naši výrobní kapacitu API.
Slide image
2017
Ve městě Ningbo v Číně jsme se spojili s naším čínským partnerem a založili společný podnik Ningbo Krka Menovo.
Slide image
2018
Slovinský ekonomický deník Finance vyhlásil společnost Krka nejlepší výrobní společností ve Slovinsku a udělil nám ocenění Továrna roku.
Slide image
2019
Otevřeli jsme RKC 4, naši klíčovou investici do výzkumu a vývoje v oblasti zajištění kvality pro nadcházející roky.
Slide image
2020
Poprvé v naší historii jsme dosáhli dvou prodejních milníků: 15 miliard prodaných tablet a tobolek a tržby v hodnotě 1,5 miliardy EUR.
Slide image
2021
50. ročník Cen Krka jsme oslavili vyhlášením nejlepších vědeckých prací a získali jsme státní Řád za zásluhy.
Slide image
2022
Zlepšili jsme řízení ESG skupiny Krka přijetím našich zásad ESG a strategických cílů ESG.

Pokračovat v prohlížení

Multiparty banner 1

STRATEGIE ROZVOJE

Pětiletá Strategie rozvoje skupiny Krka slouží jako plán pro obchodní příležitosti, o které usilujeme.

Více

UDRŽITELNOST (ESG)

Za úspěšně se můžeme považovat pouze tehdy, když má náš úspěch pozitivní dopad na životní prostředí a společnost.

Více

ZAMĚSTNÁNÍ

Stojíme bok po boku, abychom podporovali prostředí, které je postaveno na vzájemné důvěře, respektu, spolupráci a celoživotním vzdělávání.

Více