
Většina z nás se pravděpodobně s depresí alespoň jednou za život setká – ať už postihne člena rodiny, přítele nebo spolupracovníka, nebo dokonce nás samé. Deprese je jednou z nejčastějších duševních poruch, které až příliš často zůstávají nediagnostikované. Navzdory její závažnosti a četnosti existuje mnoho mylných předpokladů, které brání těm, kdo hledají pomoc, svůj zdravotní stav zlepšit.
Barvy mohou odrážet naši náladu
Na Pšeničném poli s vránami, jednom ze svých posledních uměleckých děl, namaloval Vincent van Gogh oblohu namísto svých obvyklých živých barev hrozivě šedými a modrými odstíny. Temná obloha je údajně odrazem rostoucích neodbytných sebevražedných myšlenek umělce.
Barvy lze použít k lepšímu vyjádření vlastních myšlenek a pocitů. Když se psychologové dívají na fotografie a snímky na sociálních sítích, pak s využitím umělé inteligence mohou poměrně přesně odhalit depresivní poruchy. Fotografie a snímky vytvořené lidmi, kteří trpí depresí, jsou často tmavší, černobílé snímky, na nichž figuruje jen málo lidí a tváří, což naznačuje méně společenských kontaktů.
Deprese nediskriminuje
Deprese zasahuje všechny věkové kategorie, úrovně vzdělání i sociální skupiny. První příznaky deprese jsou často přítomny již během dospívání, ale depresivní epizoda se může vyvinout v jakékoli fázi života.
U žen je dvakrát větší pravděpodobnost než u mužů, že zažijí depresi. Mají však tendenci dříve a častěji vyhledat odbornou pomoc než muži. Je nezbytné, aby byla deprese diagnostikována a léčena, protože pacientovi i jeho rodině způsobuje velké utrpení. Zvyšuje riziko rozvoje dalších onemocnění, nebo dokonce úmrtí a riziko sebevraždy.
Mýty a pravdy o depresi
1. MÝTUS: LIDÉ V DEPRESI HODNĚ PLÁČOU
Nikoli. Pocit smutku je jedním ze základních příznaků deprese, ale nemusí mít nutně podobu pláče.
Známky deprese se objevují v mysli postižené osoby, v jejích emocích, v jejím jednání i v těle. Pacienti s depresí nemusí sdílet stejné příznaky, jejich rozsah ani trvání. Někteří pacienti se cítí neschopně, provinile a beznadějně. Jiní uvádějí nechutenství, problémy se spaním, pocit únavy a potíže se soustředěním. Další hlásí převážně tělesné příznaky, jako je bolest na hrudi a bolest svalů, bolest v dolní části zad a bolesti hlavy.

2. MÝTUS: LIDÉ V DEPRESI NEJSOU SCHOPNI PRACOVAT
Ne všichni. Lidé v depresi své emoce na veřejnosti často skrývají a působí normálně, ba šťastně. Navzdory tomu, že svoji práci zvládají v pořádku, plnění úkolů jim zabírá více času a energie, přičemž nejsou schopni relaxovat a užívat si svého volného času. Nadměrná práce může být známkou deprese, a to zejména u mužů.
3. MÝTUS: SKUTEČNÍ MUŽI DEPRESI NEMAJÍ
Muži prožívají depresi jinak než ženy, a proto často unikne pozornosti jejich blízkých a lékařů. Namísto smutku se muži trpící depresí jeví podráždění, neklidní, unavení, rozzlobení nebo agresivní. Aby zabránili tomu, že je někdo bude vnímat jako slabé, zranitelné a nestabilní, mají muži tendenci sdílet své problémy méně často. Neléčená deprese u mužů může být extrémně nebezpečná, protože může vést k zneužívání alkoholu a drog, a dokonce i k sebevraždě.
4. MÝTUS: LÉČBA DEPRESE TRVÁ DLOUHO A JE ZŘÍDKAKDY ÚSPĚŠNÁ
Většině pacientů, kteří tuto situaci řeší a aktivně se léčí, se uleví. Lidem s mírnou depresí může pomoci psychoterapie a poradenství. Středně těžká a těžká deprese musí být léčena léčivými přípravky.
V současné době se většině pacientů předepisuje kombinace antidepresiv a psychoterapie. Je důležité si uvědomit, že antidepresiva na rozdíl od léků na uklidnění a na spaní nezpůsobují fyzickou závislost. Antidepresiva obvykle začnou působit až po dvou až čtyřech týdnech užívání. Pacient by však měl pokračovat v léčbě po dobu nejméně šesti měsíců, aby zabránil tomu, že se příznaky deprese vrátí.

Deprese může život obrat o všechny jeho barvy. Pro účinné zmírnění příznaků je nezbytné včasné rozpoznání onemocnění a aktivní účast na léčbě.
References
- Vincent van Gogh: Paintings, Drawings, Quotes, and Biography: Wheatfield with Crows [internet]. 2009 [cited 25.10.2017]. Accessible at: www.VincentVanGogh.org.
- TheJournal.ie. The colour of your Instagram photos can give a clue about your mood [internet]. 2017. [cited 23.10.2017]. Accessible at: https://www.thejournal.ie/instagram-photos-depression-clues-3528234-Aug2017/
- Inštitut za razvoj človeških virov. Depresija. [internet]. 2017. [cited 23.10.2017]. Accessible at: https://www.psihoterapija-ordinacija.si/dusevne-motnje/motnje-razpolozenja/depresija
- Psihoterapija Fiket.10 mitov in resnic o depresiji. [internet]. 2017. [cited 23.10.2017]. Accessible at: https://www.psihoterapija-fiket.si/index.php/articles/92-10-mitov-in-resnic-o-depresiji
- eZdravje. Depresija pri moških [internet]. 2017. [cited 23.10.2017]. Accessible at: https://www.ezdravje.com/dusevno-zdravje/depresija/depresija-pri-moskih/?s=vse